مدیرانی که به نوعی تا به حال خود کارمند نبوده اند و صدای کارمندان را هم نمی شوند باید اخراج شوند؟!

 
مدیر

 

در هر مرحله ای از زندگی که باشید و در هر محیطی که قرار بگیرید برای جلب رضایت اطرافیان خود با داشتن اخلاق خوش می توانید باعث نشاط در آن محیط شوید چنانچه در قران و روایات بر داشتن اخلاق نیکو تاکید بسیار شده است و پیامبر گرامی اسلام(ص)میفرمایند: همانا از محبوب ترین و نزدیک ترین شما در مجلس من روز قیامت خوش اخلاق ترین شما می باشد.اما یکی از این محیط ها محیط شغلی است که اکثر افراد بیشترین زمان خود در طول روز را در کنار همکاران خود سپری می کنند.اما رفتار شما در محیط کار چگونه است؟با ارباب رجوع و همکاران خود چگونه رفتار می کنید ؟مدیران شما با شما چگونه رفتاری را دارند؟ چگونه برخورد کردن مدیر با کارمندان بازدهی بهتری را خواهد داشت: جدیت و قاطعیت به طوری که کارمندان با حضور مدیر احساس ترس کنند یا داشتن رابطه دوستانه و انتقاد پذیر برای بالا بردن بازدهی بهتر کار ؟

برخی از مدیران به دلیل نداشتن اخلاق در محیط کاری و غرور زمانی که در جلسه ایی کارمندان ایده ی جدیدی را ارائه میدهند حتی اگر آن این ایده سازنده باشد به دلیل حفظ جایگاه مدیریتی و اقتدار خود ایده ی وی را مورد نقد قرار میدهد و با جملاتی مانند اما و اگر آن را رد میکند

محیط شغلی محیطی است که هم می تواند نقش سازندگی داشته باشد و هم نقش تخریبی اما این سازندگی و تخریب مربوط به ذات شغل نیست بلکه گاهی نوع برخورد ها و نداشتن اخلاق خوش مدیر با کارمندان و کارمندان با یکدیگر در محیط کاری می تواند بر روح انسان نقش تخریبی داشته باشد. بحث کار و رضایت از محیط آن موضوعی است که هرچقدر هم درباره آن صحبت کنیم باز هم کم است .متاسفانه گاهی شنیده میشود که فردمیگویدشغلم خوب است اما از محیط شغلی خود راضی نیستم .محیط کار از موضوعاتی است که می تواند تاثیرات مثبت و منفی در فرد داشته باشد . نداشتن محیط شغلی مناسب و ایجاد رعب و وحشت داشتن در محیط کار می تواند باعث افسردگی ،بیماری روانی و سرگشی فرد در زندگی شخصی اش شود و زندگی فرد را به کل مختل کند و متاسفانه 45 درصد از طلاق هایی که در جامعه رخ میدهد به دلیل نارضایتی در محیط کار است که فرد تنش های وارد شده در محیط کار را در خانه تخلیه میکند و اتفاق ناخوشایند طلاق را رقم میزند لذا پرداختن به این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

فقط من می فهمم!

متاسفانه در بسیاری از موارد فاصله ارتباطی زیادی بین مدیر با کارمندان وجود دارد و برخی به گونه ای برخورد می کنند که انگار در داشتن علم و قدرت سرآمد هستندو هیچ کس هیچی نمیداند و فقط آنها می دانند شاید این قدرت و داشتن غرور مدیریتی به دلیل تجربه بیشتر، عنوان شغلی بالاتر،سن بالاتر و درآمد بیشتر طبیعی به نظر برسد اما افراد به طور ذاتی نسبت به کسانی که غرور دارند و خود را در جایگاه برتر از دیگران می بینند احساس دوری میکنند و مسلما کارمندان در روابط خود با اینگونه مدیران خود را در مقابل او حس می کنند نه در کنار وی و این اشتباه مدیران باعث از بین رفتن خلاقیت ،اظهار نظر و ارائه راه حل مناسب برای بالا بردن راهکارهای مناسب کاری و کاهش انرژی در کارمندان میشود.

برخی از مدیران به دلیل نداشتن اخلاق در محیط کاری و غرور زمانی که در جلسه ای کارمندان ایده ی جدیدی را ارائه میدهند حتی اگر آن  ایده سازنده باشد به دلیل حفظ جایگاه مدیریتی و اقتدار خود ایده  وی را مورد نقد قرار میدهد و با جملاتی مانند اما و اگر آن را رد میکند در حالیکه مدیران میتوانند با شنیدن صدای کارمندان وبرقرای ارتباط مستقیم و شنیدن راهکارها و اظهار نظرهای آنها در ارتقای کسب و کار وبالابردن بازده کاری بهره ببرند.

که کمال مدیریتی هنگامی است که در مسیر شریعت اسلام و اخلاق اسللامی گام برداردلذا اهمیت اخلاق و ارج و بهای آن برای مدیران از این امر ظهور و بروز می‌یابد که خداوند متعال بر فرستاده بزرگوارش منت نهاده و فرموده است: «همانا تو دارای خُلْقی بزرگ هستی». و یادتان باشد که داشتن اخلاق خوب خریدنی نیست اما با اخلاق خوب می توان هر چیزی را به دست آورد

اما گاهی شنیدن این اظهار نظرها با ترس و لرز است و کارمندان گاهی با دادن پیشنهاد و انتقاد از کار بیکارمی شوند و مورد برخورد تحقیر آمیز قرار میگیرند و درنهایت انگیزه خود را برای کار کردن از دست میدهند لذا شنیدن صدای کارمندان بدون ترس و لرز باعث کاهش تعارضات و گسترش ارتباطات میشود . صدای کارمندان هرچند به دور از اجماع از سایرین باشد باید شنیده شود که این شنیدن صدای کارمندان می تواند اثراتی چون افزایش اعتماد به نفس،تشویق به مشارکت و تلاش بیشتر کارمندان را بهمراه داشته باشد.

سرزنش و تحقیر در جمع

برخی از مدیران به دلیل قدرت و اقتدارو جایگاهی که دارند با کارمندان خود مانند یک برده رفتار میکنند و با دیدن یک اشتباه از آنها وی را در جمع مورد انتقاد مستقیم و سرزنش قرار میدهند در حالیکه تذکر اخلاقی با کنایه و اشاره اثربخش تر از انتقاد مستقیم است .امیرمومنان على‏علیه السلام مى‏فرماید: «موقعى که فردی را به سبب گناهانش، نکوهش مى‏کنى، مراقب باش که قسمتى از لغزش‏هایش را نادیده انگارى و از تمام جهات مورد اعتراض و توبیخش قرار ندهى، تا فرد به عکس العمل وارد نشود و نخواهد از راه عناد و لجاج، بر شما پیروز گردد.»

بنابراین ازمدیران انتظار میرود که در ارتباط با دیگران الگوهای رفتاری نیکو داشته باشند الگوهایی مبتنی بر صداقت،صراحت،احترام متقابل و ...و از آنجا که مدیران الگوی کارمندان قرار میگیرند داشتن اخلاق خوش آنها می تواند باعث ترویج اخلاق در محیط کاری و رضایت کارمندان از محیط شغلی باشد

و درآخر باید این نکته را متذکر شوم که کمال مدیریتی هنگامی است که در مسیر شریعت اسلام و اخلاق اسللامی گام برداردلذا اهمیت اخلاق و ارج و بهای آن برای مدیران از این امر ظهور و بروز می‌یابد که خداوند متعال بر فرستاده بزرگوارش منت نهاده و فرموده است: «همانا تو دارای خُلْقی بزرگ هستی». و یادتان باشد که داشتن اخلاق خوب خریدنی نیست اما با اخلاق خوب می توان هر چیزی را به دست آورد.

راستی نظر شما چیست؟پیشنهادات و نظرات خود را برای" داشتن محیط کار آرام و اخلاق مدیریتی "با ما در میان بگذارید.تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢٧ | ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پورعاشور | نظرات ()

گاهی پروانه ها هم...


متن عاشقانه, پروانه ها

    گاه می رویم تا برسیم.کجایش را نمیدانیم.فقط میرویم تا برسیم
    بی خبر از آن که همیشه رفتن راه رسیدن نیست.
    گاه برای رسیدن باید نرفت.باید ایستاد و نگریست
    باید دید. شاید رسیده ای و ادامه دادن فقط دورت می کند
    باید ایستاد و نگریست به مسیر طی شده
    گاه رسیده ای و نمی دانی
    و گاه در ابتدای راهی و گمان می کنی رسیده ای
    مهم رسیدن نیست.مهم آغاز است
    که گاهی هیچ وقت نمی شود
    و گاهی می شود بدون خواست تو


    پدرم می گفت تصمیم نگیر.اگر گرفتی شروع را به تاخیر انداختن
    نرسیدن است
    اما
    گاهی آغاز نکردن یک مسیر بهترین راه رسیدن است
    گاه حتی لازم است بعد از نمازت فکر کنی و ببینی پشت سر
    اعتقادت چه می بینی ترس یا حقیقت؟
    گاهی هم درختی، گلی را آب بدهی، حیوانی را نوازش کنی
    غذا بدهی ببینی هنوز از طبیعت چیزی در وجودت هست یا نه؟

 

    یا پای کامپیوترت نباشی، گوگل و ایمیل و فلان را بی خیال شوی
    با خانواده ات دور هم بنشینید ، یا گوش به درد دل رفیقت بدهی و
    ببینی زندگی فقط همین آهن پاره ی برقی است یا نه؟

 

    شاید هم بخشی از حقوقت را بدهی به یک انسان محتاج تا ببینی
    در تقسیم عشق در نهایت تو برنده ای یا بازنده؟

    لازم است گاهی عیسی باشی
    ایوب باشی
    انسان باشی ببینی می شود یا نه؟

 

متن عاشقانه, پروانه ها

 

    و بالاخره لازمست گاهی از خود بیرون آمده و
    از فاصله ای دورتر به خودت بنگری و از خود بپرسی که
    سالها سپری شد تا آن شوم که اکنون هستم آیا ارزشش را داشت؟

 

    سپس کم کم یاد میگیری
    که حتی نور خورشید هم میسوزاند اگر زیاد آفتاب بگیری
    باید باغ خودت را پرورش دهی به جای اینکه
منتظر کسی باشی تا برایت گل بیاورد.

 

    یاد میگیری که میتوانی تحمل کنی
    که محکم باشی پای هر خداحافظی
و یاد می گیری که خیلی می ارزی

 

    زیرا گاهی پروانه ها هم به اشتباه عاشق میشوند
    و به جای شمع ، گرد چراغهای بی احساس خیابان می میرندتاريخ : ۱۳٩۳/٦/۱٥ | ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پورعاشور | نظرات ()
 
 
 
  
   


تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٥ | ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : مهدی پورعاشور | نظرات ()

شهر هشتجین

 

 


اگر دلتان برای چند ساعت هیجان و اضطراب و خطر کردن تنگ شده، چمدانتان را ببندید و یک بلیط به مقصد خلخال و شهر هشتجین بگیرید. هشتجین صاحب بلندترین پل معلق ایران و البته ترسناک ترین آنها است!


 

 

 

پل معلق پیرتقی، درست شبیه تصویرهایی است که از پل های خطرناک دنیا دیده اید. بلند و طولانی با طناب هایی که چوب های لرزان را کنار هم نگه داشته و از روی دره های عمیق می گذرد. این پل در محل اتصال دو رودخانه گیوی چایی و قزل اوزن ساخته شده و 70 متر طول و یک متر عرض دارد و ارتفاع آن از رودخانه به 60 متر  می رسد. برای گذر از این پل باید مقدار زیادی دل و جرات، کفش کوهپیمایی ساده، لباس فصل و ترجیجا کاپشن بارانی همراه داشته باشید.

شهر هشتجین

 

در گذر از پل، صدای خشک چوب ها، نسیم خنک هشتجین و ریزش آرام آب از دل کوه فضا را رویایی تر می کند. یک رویای پرهیجان و ترسناک که با گذر از مسیر 70 متری پل می تواند تبدیل به آرامشی دلنشین شود. روستای پیرتقی که در نزدیکی پل قرار دارد، تنها یک خانوار ساکن دارد و پیش از این، مورد استفاده پژوهشگرانی بود که برای مطالعه و احداث سد در پایین دست این رودخانه به منطقه سفر می کردند.

شهر هشتجین

 

 

کجا بگردیم؟

در سفر به هشتجین، وقتی هیجان عبور از پل را تجربه کردید فرصت دارید به گوشه و کنار این شهر کوچک هم سری بزنید و از دیدنی های طبیعی آن لذت ببرید. قله آق داغ یکی از نقاط پرهیجانی است که در هشتجین می توانید تجربه کنید.

شهر هشتجین

 

ارتفاع این قله به 3303 متر می رسد و به عنوان دومین کوه بلند استان اردبیل شناخته می شود. دامنه های این کوه را گل های خودرو، ریحان و آویش‌های کوهی پوشانده اند و از فراز آن جنگل‌های نوده، آق سو، چنارلیق، کیوی زاویه و قره تکان دیده می شوند.

در گذر از پل، صدای خشک چوب ها، نسیم خنک هشتجین و ریزش آرام آب از دل کوه فضا را رویایی تر می کند. یک رویای پرهیجان و ترسناک که با گذر از مسیر 70 متری پل می تواند تبدیل به آرامشی دلنشین شود

 

آق داغ که به معنای کوه سفید است، به دلیل وجود سنگ آهک به رنگ سفید درآمده است. البته اهالی منطقه این کوه را با نام های دیگری هم می نامند. هاججا داغ به معنای کوه دو شاخه یکی دیگر از نام های این کوه است.

شهر هشتجین

 

همچنین به دلیل وجود مقبره ای به نام امام زاده سلطان سید محمود، این کوه را امازادا داغی هم می نامند.در ارتفاع حدودا 2100 متری این کوه چشمه ای جاری است که آب گوارایی دارد و مردم محلی معتقدند آب آن باعث هضم سریع غذا شده و برای سلامت دستگاه گوارش مفید است.

شهر هشتجین

 

آبشارگردی در هشتجین

معروف ترین و دیدنی تری آبشار هشتجین آبشار نوده است که در 4 کیلومتری شرق روستایی با همین نام قرار دارد. روستای نوده که از توابع خورش رستم است، تا هشتجین 15 کیلومتر فاصله دارد و در دامنه جنوبی کوه آق داغ قرار گرفته است. ارتفاع آبشار حدود 30 متر است که از میان صخره ای سنگی به پایین می ریزد.

شهر هشتجین

 

 

 

اگر اهل تفریحات بیشتر مثل قایق سواری و ماهیگیری هم هستید، می توانید به حاشیه رود قزل اوزن بروید که به طول 90 کیلومتر از منطقه خورش رستم می‌گذرد و بهترین مکان برای ماهیگیری، قایق سواری، کشاورزی و... است.

 تاريخ : ۱۳٩۳/٦/٢ | ٦:٢٠ ‎ق.ظ | نویسنده : مهدی پورعاشور | نظرات ()
.: Weblog Themes By VatanSkin :.


الکسا